Poker Terimleri Nelerdir

Masa oyunları, alınan keyif açısından her zaman en ön sırada olan oyun türlerindendir. İskambil kartları keşfedildiğinden beri, bu kartlar ile oynanacak onlarca farklı oyun türetilmiştir. Bu da yetmiyormuş gibi, bu oyunların da her bir bölge, her bir millet için farklı varyasyonları ortaya çıkmıştır. Poker de bu oyun türlerinden birisidir. Modern dünyanın en keyifli masa oyunlarından birisi olan poker oyunu, günümüzde artık daha çok internet ortamında oynanmaktadır.

Peki oldukça keyifli olmasının yanı sıra, aynı zamanda da kazanması zor bu oyun nasıl oynanır. Oyun, 52 adet iskambil kartının yardımı ile oynanır. Oyundaki amaç, eline gelen iki kart ile masaya açılan 5 kartın kombinasyonundan, oyundaki en yüksek beşli kart kombinasyonunu oluşturmaktır. Her oyunda olduğu gibi, poker oyununda da oyuna özel bir literatür bulunmaktadır. Poker oyununun, kendine has pek çok terimi bulunmaktadır. Bu terimlerin karşılığını bilmek, oyunu anlamak açısından önemlidir. Peki, bu terimler hangileridir ?

Poker Terimleri

Poker oyununda pek çok farklı terim mevcuttur. Bu terimleri oyundaki durumumuzu ya da mevcut durumu açıklamak amacı ile kullanırız. En bilindik poker terimleri şunlardır: Kav, Ganyota, tek, çift, dol, pot, bop, blöf, pas, arttırmak, rest… Bu terimlerin her biri farklı bir manaya gelmektedir. Örneğin kav, oyun başında oyuncunun elinde bulunması gereken para miktarını gösterir. Tek, çift ve dol ise, kart isteme sayılarını temsil eder. Pot, oyuncunun her el ortaya koyduğu para miktarıdır. Rest ise bütün paranı ortaya koymak manasına gelir.

Türk Pokeri

Poker’in her bir millet için farklı farklı varyasyonlarının keşfedildiğinden bahsetmiştik. Türk pokeride bu farklı varyasyonlardan birisidir. Türk oyuncular tarafından geliştirilen bu oyun şekli, Türkiye’de oldukça popülerdir. Diğer taraftan dünyada en çok oynanan poker türü Texas Holdem Poker çeşididir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.